خدمات کراس رف

خدمات کراس رف شامل موارد زیر می باشد :  • شناسه بر نمود رقمی ( دی . او آی )

  • سرویس شمارنده ارجاعات مقالات

  • کراس مارک

  • سرقت ادبی

شناسه برنمود رقمی (دی . او . آی)

شناسه برنمود رقمي دي.او.آي (Digital Object Identifier) يک شناسه بين‌المللي است که براي ايجاد يک پيوند ثابت به صفحات اينترنتي اشياء و داده‌هاي اطلاعاتي، همچون مقالات علمي است. در اين خصوص، کاربرد عمومي DOI نسبت‌دادن يک شناسة منحصر به فرد به مقالات علمي به منظور دسترسي دايمي به مقالات در فضاي اينترنت است، تا از اين طريق رويت‌پذيري و ارجاع‌يابي مقالات تسهيل گردد. اين سيستم، رشته‌اي از اعداد است که به‌طور انحصاري به نوشته‌هاي آنلاين حائز شرايط استاندارد نشر تعلق مي‌گيرد. از نتايج بسيار مهم ثبت مقالات با کد DOI، افزايش ضريب نفوذ مجله به‌دنبال افزايش ارجاع به مقالات با استفاده از روش تجميع ارجاعات و همچنين افزايش اعتبار مجله در فرآيند نمايه‌شدن در پايگاه‌هاي اطلاعاتي است. بسياري از سرويس‌هاي مرتبط به نشريات علمي، همچون خدمات CITED BY، اخذ کد دي.او.آي را ضروري مي‌دانند. از اين رو، تمامي ناشران بزرگ، از جمله Nature ،Wiley Blackwell ،Elsevier و بيش از 1700 ناشر ديگر در سراسر دنيا از اين سرويس براي مقالات مجلات خود استفاده مي‌کنند. امروزه داشتن اين کد براي مقالات به يک ضرورت تبديل شده است. بر‌همين اساس، موسسه نگاه مشرق ميانه براي نشريات داوطلب، به اخذ کد دي.او.آي (DOI) اقدام می‌نماید. مزاياي اين شناسه براي مقالات عبارتند از:

مزایای دی او آی

 • داشتن شناسة دايمي در همة مقالات.

 • جذب ترافيک بيشتر و مؤثرتر به مقالات

 • تبديل منابع به هايپرلينک وجلوگيري از خطاهاي انساني يا ماشيني در نگارش منابع.

 • شمارش تعداد ارجاعات به مقالات و متعاقب آن محاسبه واقعي ضريب تأثير مجلات.

 • ارتقاي شاخص‌هاي علم‌سنجي (scientometrics) محققان و مالکان حقوقي مقالات

سرویس شمارنده ارجاعات مقالات

شمارش آنلاين و لحظه‌اي از ميزان افزايش ارجاعات به مقاله هدف نهايي هر نويسنده و مهم‌ترين هدف هر سردبير افزايش ضريب نفوذ مجله است که هر دو مورد را مي‌توان به کمک شمارش و تجميع ارجاعات به مقالات مديريت نمود. سرويس شمارندة ارجاعات مقالات (Cited By) سرويسي است که به کمک آن به‌راحتي مي‌توان مقالاتي را که به يک مقاله ارجاع داده شده است شناسايي، شمارش و در نهايت ضريب نفوذ مجله را محاسبه نمايد. سرويس Cited By براي هر مقاله معياري را فراهم مي‌آورد تا به کمک آن نويسنده و خوانندة مقاله بتواند آمار دقيق تعداد ارجاعات به مقاله را دردسترس داشته باشد. در حقيقت يکي از مهم‌ترين ابزارهاي علم‌سنجي دنيا، تجهيز منابع مقالات منتشرشده به اين سرويس است. در نهايت اين سرويس باعث ارتقاي جايگاه دانشگاه مبدأ مي‌شود. بهره‌مندي از اين سرويس مستلزم در اختيارداشتن خروجي XML استاندارد از تمام متن مقاله است؛ از اين طريق مي‌توان داده‌هاي لازم براي تجميع و افزايش ارجاعات به مقاله را فراهم نمود. مهمترين مزيت اين سرويس، افزايش ارجاعات به مقالات منتشرشده و سپس افزايش قدرت نفوذ (Impact Factor) مجله مي‌شود. از ديگر خدمات مؤسسة نگاه مشرق نمايه‌سازي مقالات در سرويس شمارندة ارجاعات مقالات است که سبب افزايش ضريب نفوذ مقاله و مجله مي‌شود.

کراس مارک

کراس‌مارک یکی از امکانات جدید پایگاه‌ کراس‌رف است که قابلیت دسترسی سریع و استاندارد به به‌روزترین نسخه‌ مقاله را به خوانندگان ارائه می‌دهد. پژوهشگران و خوانندگان با کلیک روی آیکون کراس‌مارک که در ابتدای فایل تمام‌متن مقاله آورده شده است، می‌توانند به‌روزترین نسخه مقاله را مشاهده کنند و از تغییرات احتمالی در فایل مقاله مطلع شوند. از مزایای این خدمت می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

مزایای کراس مارک

 • جلب اطمینان خوانندگان و مراکز نمایه‌سازی به کیفیت فنی مقالات و دسترسی به روزآمدترین نسخه مقالات

 • اطلاع‌یابی پژوهشگران و کتابداران از اطلاعات به‌روزشده حامیان مالی

 • امکان دسترسی به اطلاعات کتاب‌شناختی مقالات از طریق API کراس‌رف

 • اطلاع از نحوه داوری مقاله

 • نوع محتوا

 • شماره ثبت کار‌ازمایی بالینی (مخصوص مقالات بالینی)

بررسی سرقت ادبی در مقالات

سرقت علمی‌ادبی (Plagiarism) استفاده از ايده‌ها و عبارات ديگران، به‌عنوان ايده و عبارات خويش و نوعي دستبرد فکري يا ايده‌دزدی است که شامل استفاده از بخشی یا تمامی نتایج یک پژوهش علمی و همچنین استفاده از نظرات دیگران بدون ذکر منبع می‌شود. همچنین شامل کپی‌کردن قسمتی از متن مقاله از دیگر منابع، اضافه، حذف و جایگزینی کلمات بدون ذکر منبع و استفادۀ مجدد نویسنده از داده‌ها و مطالب منتشرشدۀ خود بدون ارائۀ اطلاعات درباره اینکه بخش یا تمامی اطلاعات قبلاً چاپ شده است نیز می‌شود. بر همین‌ اساس، مؤسسه «نگاه مشرق میانه» از بهترین نرم‌افزار موجود تشخیص سرقت ادبی‌علمی، iThenticate بهره می‌برد که امکان بررسی میزان مشابهت‌های مطالب ذکرشده در مقاله را با دیگر منابع منتشرشده امکان‌پذیر می‌‌کند.

 تماس با ما


آدرس : 

تهران، خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه نعیمی، پلاک ۱۵

تلفن :   -  02186036497  -  02186037228  

پست الکترونیکی : info@nirp.ir

             

 

Search